Apie apsirijimus ir pavasarį

oysters

Kažin kodėl daug kas gana stipriai reaguoja į dirgiklį vardu „dietos“. Todėl ištryniau jas iš antraštės 🙂

O kadangi esu pridariusi begalę interviu dietų tema, prisiklausiusi daugybės išsipažinimų kaip mesti kilogramus, įtariu, laikas ir čia brūkštelėti. Įdomumas tas, kad kol LRT TV gyveno ir iš reklamos pinigų, buvo labai svarbu rodyti ir tas istorijas, kurios sutraukia kuo daugiau žiūrovų. Tai štai viena iš „neprašaunamųjų“ būdavo, yra ir bus „dietos“.

grimas

Nori reitingo – ieškok „stebuklo“. Ypač apie mitybą. Kitaip tariant, magiško lieknėjimo receptai buvo ir bus ant bangos. Ypač pavasariais. O kai jis jau lipa ant kulnų, panašaus pobūdžio pranašavimų visoje žiniasklaidoje tik daugės. Pamatysit 🙂

Bet nuoširdžiai sakau, nesikliaukime šiais stebuklais. Neverta.

fish

Mitybos srityje naujovių jau labai seniai nėra. Ir viskas, kas pateikiama, tėra naujai įvyniotos senos tiesos arba rinkodaros triukai, susiję su tam tikrų produktų ar specialistų reklama. Kitų tikslų nėra ir nebus. Ir ne pati tai sugalvojau.

Ne kartą esu ėmusi interviu iš visokiausių specialistų. Ir ne vienas žmogus tikino, jog su dietomis klostosi panašiai kaip su farmacija. Pernai panašiai kalbėjomės su gydytoja dietologe Edita Gaveliene, kuri yra kritiška masinių dietų atžvilgiu ir dar griežtesnė visokių pasakų apie mitybą pagal kraujo grupes ir panašių nesąmonių priešininkė. Editos pamokslą rasite apačioje, bus jis kaip desertas 🙂

choco

Tačiau moterų prigimtis tokia, kad smalsumas ir lengvatikystė bei mistikos paieškos gena geriau nei sveikas protas.
Aišku, sykiais irgi darau lygiai tą patį – vis užmetu akį į antraštes, susijusias su mityba. O kas gi be nuodėmės?

Ir kaip neseniai šnektelėjome su smuikininku Martynu Švėgžda von Bekkeriu – no one is perfect 🙂

svegzda best

Tik kalba su Martynu sukosi apie menus ir grojimą. Bet čia – apie kitokį grojimą. Savo kūnu ir mintimis.

Mano a.a. teta, dr. Paulina Juodagalvytė, gastroenterologė, buvusi viena iš pripažintų gydytojų, visada sakydavo – valgyti reikia visko, bet po truputį. Tuomet buvau pati sau gana reikšminga ir manydavau – ai, teta kalba apie senienas, nežino naujausių mitybos madų ir ką čia jos klausysi.

Dabar, kai pati esu mačiusi ir prisiklausiusi daug ir visko, galiu taip pat atsakingai, bet nuobodžiai pareikšti – valgyti verta viską, tik svarbu nepersivalgyti ir laikytis režimo. Tik kaip tai daryti?

vegie

Neseniai aptikau gana įdomių amerikiečių populiariosios medicinos tinklalapio WebMD rekomendacijų.

http://www.webmd.com/mental-health/eating-disorders/binge-eating-disorder/ss/slideshow-binge-eating-disorder?ecd=wnl_wmh_022515&ctr=wnl-wmh-022515_nsl-ld-stry&mb=HNopAdTLS%2fcPacuhAFPYxGdEpmNqbUHLrN8rHoJfXII%3d

Ir kalba šioje instrukcijoje sukasi apie persivalgymo sutrikimus. O kas gi jie per naujovė?

vegie2

Taigi tas pat apsirijimas, tik jau pripažįstamas kaip patologija. Nors dar nuo Romos ir Rubenso laikų žmonės kirsdavo taip, kad net žemė drebėjo…

O štai dabar viskas kitaip. Jei mėgstame pilvą prisikimšti bent kartą per savaitę ir taip darome nuolatos, jau net tris mėnesius, viskas.

Kaip sakoma, welcome to the club – sveiki atvykę į sutrikusio persivalgymo ratelį! Tarsi galėtų būti nesutrikęs persivalgymas?!
Tad dabar kiek pasiramstysiu perskaitytu apsirijimų ir persivalgymų išaiškinimu.

„Mitybos ekspertai dar vis nesutaria dėl priežasčių, lemiančių persivalgymo sutrikimus. Sako, juos skatina miksas: genai, psichologija, situacijos, įtraukiančios į persivalgymo sūkurį. Pasirodo, yra žmonių itin jautriai reaguojančių į maisto kvapus ir vaizdus. Nestinga ir tų, kurie maistu sprendžia emocines ir psichines problemas: depresiją, apmaudą, nemigą, savivertės stygių, net gėdos jausmą, atsiradusi dėl netobulų kūno formų. Ir jei žmogus tai daro nuolatos, reikia ieškoti pagalbos, nes gresia visa puokštė baisingų mirtinų ligų.
Linkusieji persivalgyti, pasirodo, net nežino kiek ir ko suvartoja. Jie valgo vieni. Jie valgo be saiko. Jie nejaučia nei alkio, nei sotumo. Ir tik kai nebegali normaliai kvėpuoti, judėti, blaiviai galvoti ar žiūrėti į maistą, pasijunta kalti, liūdni, susigėdę“.

salotos

Aišku, čia mažumėle pagražinau ironizuodama tuos WebMD poteriavimus, bet gudrieji amerikonai, labai gerai išmanydami persivalgymo praktiką, panašius nelaimėlius išsyk stumia pas psichiatrą. Kognityvinė terapija, asmeninis bendravimas su psichologu, anoniminės ėdrūnų grupės, dar dietologų konsultacijos ir mitybos dienoraščio rašymas. Sako, tai padeda formuoti teisingos mitybos įgūdžius. Valio! Tai čia taip apie Ameriką.

Bet pridėjus ranką prie širdies, ir pas mus gal net 99 procentai moterų galėtų prisipažinti, jog ne sykį tenka persivalgyti. Tyliai.

Man taip būna, pvz., su šokoladu. Palūžtu silpnumo akimirką. Gal ne kas savaitę, bet tikrai pametu protą. Ir dėl to eiti pas psichiatrą… O jei dar pakalbėt apie Kalėdų žąsis ar Velykų zuikius, beje, jau artėjančius. Arba  kaip dažnai pasitaiko prievartiniu įkalbinėjimo būdu pamėginti, paragauti, išbandyti, nes kitaip įsižeis mama, draugė, šeimininkė ir kt. Arba tiesiog nepatogu sėdėti tuščia lėkšte kai visi aplinkui punta ir t.t. Net anoniminės apsirijėlių grupės nepadėtų pakilti nuo stalo.

Gerai, pakaks juokauti rimta tema. Dabar – prie dar kitų konkretumų.

Po amerikoniškų gąsdinimų radau ir rusišką schemą, padedančia apvalyti privalgytus pilvus. Vanduo, obuolių, citrinų, daržovių sultys, ląsteliena, jogurtas, moliūgų sėklos, jūros druska, alavijas arba jo sultys, imbieras. Žodžiu, veikti yra ką ir plačiau apie visa tai – žemiau esančioje nuorodoje. Jei dar gebate paskaityti rusiškai.

http://takprosto.cc/ochishchenie-kishechnika/

Bet iš tiesų puikiausiai žinau ką apie visa tai pasakytų profesionalūs dietologai, sustatantys ne bado, ne stebuklingas, net ne dietas, o tiesiog sistemas, sutvarkančias mitybos režimus ir maisto kiekį bei jo vartojimo intensyvumą.

Ir taisyklė čia galioja tik viena ir paprasta: nori lieknėti, suvartok kalorijų mažiau nei išdegini. Viskas. Tik toks ir tėra stebuklas.
Bet kaip nelengva jį įgyvendinti…

pipiras

Neseniai viename pobūvyje apie mitybą pasišnekėjome su Judita Bartoševičiene – Mama Jazz.

http://www.vilniusmamajazz.lt/lt/Programa

Judita pasakojo valganti griežtai, kas 2,5 val. Sakė, savo maistelį nešiojasi net į renginius, o automobilyje visada turi sveikų užkandukų. Jais vaduojasi, jei laiku nespėja užkąsti. Ir prisipažino, jog laikantis tokios mitybos schemos, jos galva ir skrandis dirba kaip laikrodis: kai ateina laikas valgyti, meta viską, nesvarbu koks reikšmingas reikalas būtų, ir be skrupulų šiaušia prie savo porcijos. Judita neslepia, nuo tokios stebuklingos sistemos svoris krito net cypdamas, o ją sudarė gydytoja dietologė Edita Gavelienė.

Panašiai esu pernai kalbėjusi ir su režisiere Dalia Ibelhauptaite. Prispausta sveikatos problemų, ji irgi griebėsi reguliarios ir griežtos mitybos –  valgo kas kelias valandas. Irgi pasiremdama gydytojos schema. Tiesa, Dalios istorijoje esama daugybės niuansų su įvairiais papildais ir tam tikrų produktų nevartojimu, bet sistema iš esmės identiška – po truputį ir laiku.

Jau ne sykį čia, blogę, minėta žaliavalgė Gražina Gum, išmananti begales puikiausių receptų, neslepia, jog net ir nuo žaliavalgystės gali didėti svoris, ir net tuo skaniuoju ir lengvuoju maistu įmanoma persivalgyti bei užsiauginti antsvorio. smoothie

Interviu, su Gražina rodysiu vasario 28 d. „Stiliuje“, o jo metu ji prisipažins mėgstanti pavalgyti ir sykiais net ribojanti maisto kiekius. Kai pervalgo, griebiasi iškrovos – visą dieną geria tik vandenį su citrina ir kajeno pipirais.

http://www.lrt.lt/televizija/anonsai/14805/_stilius_kodel_pilnatis_tinkamiausias_metas_valyti_organizma_

Taigi va toks išeina pasamprotavimas madinga ir itin aktualizuojama dietų tema.

gaveliene

Bet vis dėlto gal dar esama kokių negirdėtų stebuklų pavasario ir mitybos kontekste?

Ir štai dabar – svarbiausioji dalis! Kol viską čia surašiau, sulaukiau kompetentingo gydytojos dietologės, m.m. dr. Editos Gavelienės komentaro.

Pagrindinės taisyklės mažinant kūno masę:

1. Planuok valgymus. Kasdieninėje dienotvarkėje privalo būti užrašyta: pusryčiai/priešpiečiai/pietūs/pavakariai/vakarienė. Na gerai, priešpiečių arba pavakarių gali nebūti.

2. Nekramsnok kol neatėjo suplanuoto valgymo laikas. Nesvarbu, kad kolegė siūlo ryžių trapučių ar salotos lapą. Visa tai – maistas, todėl turi būti valgomas tada, kada suplanuota.

3. Valgymo metu – jokio blaškymosi. Valgyk, jausk maisto skonį – mėgaukis procesu. Jokio kompiuterio, telefono, knygos… Ir nesvarbu ar valgomas priešpiečiams skirtas obuolys, ar vakarienė.

4. Neužmiršk vandens. Nors 1,5l vandens per dieną reiktų išgerti. Netikėk mitais, jog negalima gerti prieš valgį ar valgant. Gerti vandenį galima tada, kada norisi, tik su maistu šalto vandens gerti nepatartina.

5. Saldumynai, riebaluose virti patiekalai – išbrauktini. Saldumynus skanauk išskirtinėmis progomis. Pasistenk, kad tų progų būtų ne dažniau kaip du – tris kartus per mėnesį.

6. Vaisius valgyk pusryčiams arba priešpiečiams, antroje dienos pusėje rinkis maistą, turintį mažiau cukraus/fruktozės.

7. Neužmiršk, jog šios taisyklės nepriklauso nuo metų laiko, jomis būtina vadovautis nuolat.

http://www.dietos.lt/lt/

O aš pridurčiau ir aštuntą punktą – pasikabink šias taisykles po nosimi ir skanaus 🙂

chocolate-rose-bailey-reed

3 thoughts on “Apie apsirijimus ir pavasarį

  1. Rasa February 27, 2015 / 6:47 am

    Ant šaldytuvo, po Kalėdinio laikotarpio šventimo, pasikabinau raštelį-” Neryk, valgyk”. Veikia. Beveik -2kg. 🙂

    Like

  2. Inesa February 27, 2015 / 10:51 am

    Puikus straipsnis 🙂

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s