Rankos kišenėse, o kišenės madoje

Iš tiesų šį reikalą rašiau žurnalui “Intelligent life”, kuriame kišenių opusas ir buvo publikuotas gruodį. Bet neseniai gavau labai smagų laišką iš žurnalo skaitytojos Jūratės, kuri priminė pažadą parašyti apie baltus marškinius, be kurių tikrai daug kam gyvenimas nemielas. O kol sugalvosiu ką pasikalbinti apie kultinius baltus marškinius, kad būtų ne tik pasisamprotavimai, bet ir naudingesnis reikalas, siūlau istoriją apie kišenes. Tiksliau, kaip jų ieškojau ir šen, ir ten.

Kaip svarbu turėti kišenių! Kad ir kokie būtų drabužiai – puošnūs ar kasdieniai – viskas su kišenėmis. Naršydama po mados tendencijas kažkodėl tik jas ir matau. Net vestuvių apdaruose nuotakoms leista laikyti rankas kišenėse!

Turiu pripažinti, kišenės man patinka. Ir seniai.

O mano puikioji siuvėja jau nesistebi, kai šilkinėje suknelėje ar puošniame sijone meldžiu nepamiršti kišenių. Net nežinau kodėl man jos taip rūpi, bet pagaliau tai leidžia ir mada.
Negana to, kišenės yra ir naudingos. Jose gali laikyti telefoną, vizitinių kortelių dėklą ar lūpdažį, pagaliau rankas. O jų padėjimo klausimas – opus. Visi žino, kaip rankos ima trukdyti viešame renginyje. Mojuoti jomis nėra ko, grakščiai laikyti ne kiekvienas gebame. Kur dėti rankas?

Vyrai jas slepia į kelnių kišenes, tik tokiu atveju jiems prikišamas nemandagumas. Tačiau dažnai pastebiu – netgi sveikindamiesi vieną ranką jie tiesia pašnekovui, o kitą saugiai laiko kišenėje.
Mada? Psichologija! O jai padeda mada.

Kūno kalbos specialistai rankų pozicijose įžvelgia daug ko: kompleksų, noro apsisaugoti ar atsiriboti. Moterims paprasčiau, jos turi puikių išsigelbėjimų – dėlioja sau delninukę iš vienos rankos į kitą ir jokių kompleksų.

Garsioji “Vogue” redaktorė Anna Wintour viešose vietose apsieina be rankinių, nebent delne gniaužia akinius ar telefoną. Stipri moteris, ir ne tik rankos tai išduoda. Beje, nuotraukose nepastebėjau, jog Anna rankas dažnai slėptų kišenėse, bet kai kada, matyt, ir ji taip daro. Ir mada jai nė motais, nes madas Anna diktuoja pati.

Kaip ir Welso princas Charlzas. Jis nuolatos keistai laiko ranką švarko kišenėje. Ko gero, tikrai ne dėl mados…

Apie psichologijos ir mados saitus mąsčiau Paryžiaus mados muziejuje, kai tarp New look epochos kūrėjų drabužių ieškojau kišenių. Neslėpsiu, būtent tas mados periodas man iki šiol regis pats elegantiškiausias. Prasidėjo jis išsyk po Antrojo pasaulinio karo, kai 1947 metais Christianas Dioras nutarė – pakaks moterims būti kukliomis kareivių pasijomis, atėjo metas virsti gėlėmis. Ir išgražino dailiąją lytį kaip Liudviko XIV laikais. Prasidėjo liauno liemens, plačių sijonų, iškilių krūtinių metas. Madą užliejo įmantrių kirpimų, ryškių spalvų, iškirtinių audinių epocha, Prancūzijoje trukusi maždaug dešimtmetį, tačiau gerokai ilgiau užsilikusi Holivude.

Užgniaužusi kvapą negalėjau akių atplėšti nuo legendinių Balenciagos, J.Fath, Carven, Givenchy, P.Cardin, Madam Gres, P.Balman, Lanvin ir kitų išlikusių mados šedevrų. Visi siūti rankomis, kai dar nebuvo modernių siuvimo technologijų, kai draperijos buvo dėliojamos ant etaloninių manekenų ir viskas atrodė tobulai, kad tik išryškintų moters kūno grožį.

Būtent tais laikais madoje vėl ėmė karaliauti slapti akcentai: korsetai, įdedami peteliai, kelių sluoksnių pasijoniai – visa, kas pabrėždavo liemenį. Itin prašmatnūs drabužiai buvo skiriami žvaigždėms.

http://parismusees.paris.fr/en/palais-galliera-museum-fashion

Apie ką ir byloja Paryžiuje prie kiekvieno eksponato išguldytas pasakojimas: kur, kada ir kokia įžymybė pasirodė su vienu ar kitu prašmatniu apdaru, kuriuose buvo prislapstyta kišenių.

Abejoju ar tais laikais Paryžiaus aukštuomenė neturėjo kompleksų, bet, pasak romanistų, visi laikėsi etiketo ir rankų į kišenes nekaišiojo.

Tačiau tam nepakluso panelė Chanel, 1954 metais vėl grįžusi į areną ir įsteigusi savo vardo mados namus. Su nuolatine cigarete tarp pirštų arba rankas susikišusi į kišenes ėmė stoiškai kautis su pompastiškos Dioro stilistikos dominavimu.

Būtent stilingoji Chanel pasiūlė ne tik mažą juodą suknelę, bet ir pareiškė, jog laikas vaduoti moteris iš korsetų, krūtinę didinančių liemenėlių ir dirbtinai plačių sijonų bei pasiūlė androgenišką siluetą, deklaravusį patogumą ir paprastumą.

Beje, patys prancūzai, kūrėjai dar esant gyvai, ne itin vertino kad ir patogias jos idėjas. Sakoma, labiausiai dėl neaiškios madmuazelės praeities ir “Chanel No5” kvepalų, pardavinėtų naciams. Tačiau ilgainiui Chanel visgi laimėjo, nurungė drabužio pompastiką. O kišenės ir rankos jose įsivyravo kaip norma.

Kuo nuo ankstesnės mados skiriasi dabartinė, kai stilistikoje nestinga nieko? Net mados analitikai pripažįsta, jog raiškos laisvės radosi tiek, kiek jos dar niekada nėra buvę. Nors mada sukasi tarsi vijurkas, tendencijas grąžindama kas kelerius ar keliasdešimt metų ir pridėdama vieną kitą naują atributą, primirštą spalvą ar formą, kažin kodėl daug senųjų niuansų joje ima ir užsilieka.

Ir išeina taip, kad ir ilgas, ir trumpas, ir siauras, ir platus drabužis dabar priimtinas ir deramas tiek, kiek mes to norime.

Kai rudenį lankiausi Stockholme, turėjau laiko meno galerijoms ir švediškos mados butikams. Ieškojau tendencijų, kurias skandinavai interpretuoja su sau būdingu paprastumu ir racionalumu. Radau tai, ko ir tikėjausi: minimalizmo, žemiškų spalvų, formų, suteikiančių originalumo ir tikslumo, nepaisant siaučiančių mados naujovių. Ir dar radau nemanką pasiūlą baltų marškinių, kurių vietai garderobe aprašyti galima skirti net ir atskirą skiltį. Ir žinoma, aptikau begalę kišenių. Visur: suknelėse, sijonuose, kelnėse. Išeina, ramiai slėpsime rankas ir savo kompleksus kišenėse net prašmatniausių progų metu…

Nuotraukos https://www.pinterest.com

One thought on “Rankos kišenėse, o kišenės madoje

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s