Kodėl neverta stoti ant galvos?

Todėl, kad neverta visomis prasmėmis.

Taigi ilgai netrukau ir išpildžiau pažadą. Jau nufilmavau gydytoją Brigitą Paulienę. Tą pačią specialistę reabilitologę, apie kurią kalbėjau visai neseniai, čia, bloge, dėstydama įspūdžius apie diafragminį kvėpavimą. Tai štai filmuojant, Brigita pasakojo tikrai be galo daug įdomių dalykų, kurie, kaip sakydavo mano močiutė, susigadys ir sveikam, ir paliegusiam.

Ir dar tiems piktiesiems, kurie lojo, esą Baublienė pragyveno pusę amžiaus ir nežino kaip kvėpuoti, galiu tik trumpai replikuoti: taip, gerai, kad tik pusę amžiaus pragyvenęs imi mokykis. Būna du liūdnesni atvejai: žmogus ir numiršta, nesužinojęs ką gali kvėpavimas, arba nusivylęs chemine medicina ir sušveitęs dešimtis kilogramų tablečių, atranda tokį paprastą dalyką, kaip kvėpavimas.

Taigi šįkart nei aiškinsiu, nei liaupsinsiu, kas per stebuklas yra tas diafragminis kvėpavimas. Verčiau pasakysiu šios dienos pastebėjimus.

Su manimi filmuojant dirbo du jauni vyrai: operatorius ir garso režisierius. Kadangi filmuojant nutinka taip, kad ant kažko reikia parodyti tam tikrus dalykus, kaip antai, atsigulti ir pabūti modeliu gydytojai Brigitai, tai štai tie žavūs jaunuoliai buvo ne jėga paguldyti, bet mielai atsidavė žavios specialistės rankoms iš smalsumo.

Ir kai abu buvo kuo išsamiausiai “ištestuoti” pagal rankų, kojų, galvos posūkių ir stiprumo amplitudes, paaiškėjo, jog jie jau turi rimtų problemų, kurių nepaisant dabar, gražioje jaunystėje, po kelerių metų gali ištikti labai nemalonių sutrikimų.

Mėgstu kalbėti konkrečiai ir kadangi jau niekam neleidžiu platinti šio blogo įrašų, galiu gana laisvai prasitarti. Taigi vienam gražuoliui buvo pasakyta, kad po poros metų gali susiplėšyti Achilo sausgyslę, visai nelauktai ir netikėtai, jei sumanys prasibėgti, nes dubuo persisukęs ir lemia visokiausius nesklandumus kauluose, raumenyse ir judesių sistemoje. Kas daugiau, net ir nedėstysiu. Po to ir pats kolega prisipažino naktimis juntąs kaip tirpsta kai kurie rankų pirštai.

O štai kitam “modeliui” po rankų ir kojų kilojimo ir atsparumo testų buvo nurodyta į tulžies puslę, kuri irgi gali stipriai sustreikuoti nuo kažkurių stuburo slankstelių, nes tie yra užspausti neteisingos laikysenos ir kameros tampymo bei nuolatinės nervinės įtampos.

“Visos ligos – nuo nervų”, – interviu metu sakė Brigita Paulienė ir nenustebino, taip kalba visi. Tačiau gydytoja pridėliojo dalykų, kurie priklauso tik nuo paties žmogaus. Joks gydytojas, prirašantis farmacinių priemonių, problemos neišspręs. O vaistai, slopindami organizmo signalus, jos nesunaikins, nes kūnas, ieškodamas lengvesnių pozų ir saugodamas negaluojančius raumenis ir stuburą, beveik nejuntamai važiuos blogyn toliau.

Taigi kaip tuos nervus “dėti į konservus”? Ko gero, prisimenate tokį posakį?

Labai paprastai – kvėpuojant tuo ypatingu diafragminiu būdu. Pirmiausia. Tai įvaldžius, gydytoja tikina, po to rasis ir kiti veiksmai, tam tikri pratimai, sveikatinantis judėjimas ir kiti malonumai. Blogiau nuo kvėpavimo nebus niekam. Brigita pabrėžia, namų darbai esąs svariausias dalykas, niekas nepadarys stebuklo, jei žmogus – “neturi laiko”, “neturi galimybių”, “netiki tokiom nesąmonėm” – būtent tokie pasitaiko paciento ir gydytojo reabilitologo pasikalbėjimai.

Kas dar? Dar apie tą kultinį jogos mokytojų liaupsinamą stovėjimą ant galvos. “Niekada gyvenime to nedariau ir niekam nesiūlau”, – sakė Brigita, pati turinti ir jogos mokytojos statusą. Parodė ji ir kitų jogos judesių, be rizikos stuburui ir nemažiau paveikių nei minimas stovėjimas ant galvos. Be to, pasakojo, turinti ir pacientų, išdidžiai stojusių ant protingosios kūno dalies. Kuo jiems baigėsi, palieku laidai. Ir dar net neslėpė, jog patys jogos instruktoriai, mokantys kitus asanų ir visų kitų stebuklų, tyliai savo slankstelius gydo pas reabilitologus.

Tiesą sakant, visko net ir neketinu čia išpasakoti, kam rūpi, teks žiūrėti laidą, kurią rodysiu spalio gale ar net lapkritį. Pranešiu Facebooke ir laidos anonsuose. O taip negreit, nes tikrai sunkiai laidoj sutelpa žmonės, įdomūs ir turintys ką naudinga pasakyti. Brigita Paulienė jau “pastatyta į eilę” laukti savo eterio valandos.

O kol kas dar pridedu nuotraukų, kuriose akivaizdžiai matyti, ką savo pilve reikia spaudyti diafragminio kvėpavimo metu, nes tik taip esą atpalaiduojamos raumenų įtampos ir spazmai.Ar lengvai tai daroma? Pradžioje – ne. Bet taip susikišti sau delnus į pilvą tikrai įmanoma. O po kurio laiko tai išeina padaryti vis teisingiau.

Ir paskutinis vaizdelis, atspindintis siekiamybę – pilvo įtraukimą, jogoje šis veiksmas turi savo pavadinimą – bet šiuo atveju kalba ne apie jogą, iš jos daug kas perimta ir Pilateso, ir Kalanetikos metoduose. Taigi kalba apie organizmo tvarkymą ir šis veiksmas, pasak Brigitos, atstoja žarnyno plovimus ir virškinamojo trakto valymą.

Irgi neatrodo paprastai, bet vėlgi – kūnui žalos nebus. Geriau nei stoti ant galvos ar bėgti į plačiai besireklamuojančią kliniką, siūlančią žarnų plovimus nuo visų ligų.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s