Su riebalais ar be jų? Ir su kokiais?

Šiais atgrasumo riebalams laikais, pripažinsiu, painiavos nestinga. Vienu metu (ir gana ilgu) nepirkdavau nei sviesto, nei grietinės, nei jokių mėsų, kuriose būdavo riebalo žymės. Tvirtai žinojau, kad gyvuliniai riebalai yra blogis, didysis. Ir ne pati taip buvau sugalvojusi. Visi sveiko gyvenimo šaukliai apie riebalus kalbėjo ir dar dabar kalba gana griežtai. Ir skatina(o) teoriją, kad gėris yra augaliniai aliejai, ypač visi tyrieji, alyvuoginiai. Tačiau paskui radosi nauja aliejų grupė ir scenoje pasirodė palmių riebalai. O dar po kurio laiko kilo klyksmas ir panika, koks tai esąs baisus žudikas!!!

Kaip yra iš tiesų, negaliu pasakyti ir šiandien, tik žinau, kad daug gydytojų, susijusių su dietologija ir besispecializuojančių maisto produktų tyrimuose, staiga apsisuko 180 laipsnių ir ėmė tikinti, jog gyvuliniai riebalai žmogui stipriai naudingesni nei buvo tikinama visą 20 metų. Esą be sviesto, grietinės ir lašinių žmogaus organizmas padeda daryti nesąmones.

Kas teisus, kas vėl klysta? Kokius riebalus tinka valgyti? Ir kas žmogui kenkia labiausiai?

Kaip vieną iš atsakymo versijų galiu pateikti neseniai mano laidoje kalbėjusios biochemijos mokslų daktarės Skaidros Kordušienės samprotavimus. Šiuo atveju labiau aiškinomės apie palmių aliejų, hidrintus ir grynus riebalus bei aliejus. Ta laida sulaukė labai daug peržiūrų, bet tam, kas mėgsta rašto naudą, ko gero, paskaičius viską savo akimis, gal atsivers naujų požiūrių į riebalų pasaulį. Kitiems, žiūrintiesiems, primenu, kad laida “kaba” LRT TV mediatekoje, jos data – 2016.03.26

O čia – Skaidros Kordušienės žodžiai, tauriai išrašyti mano kolegės ir padariusios tą interviu.

Citata:

“Palmių aliejus yra nuostabus gamtos produktas. Jame yra labai daug E vitamino, karotinoidų. Aišku, rafinuotame aliejuje karotinoidų nelieka, E vitamino sumažėja, tačiau jis iš esmės labai tinka skrudinimui arba kepimui aukštose temperatūrose.

Labai įdomu tai, kad palmių aliejus žmonių vadinamas nuodais, bet jeigu mažose krautuvėlėse jie perka nerafinuotą palmių aliejų, kur visai mažuliukas indelis, kuriame telpa vos šaukštas palmių aliejaus, kainuoja vos ne dešimtį eurų, tai jau jį laiko ir vaistu, ir tinkamu išoriniam vartojimui, pvz., odai tepti. Tuo tarpu, jei tai esąs rafinuotas aliejus, nors iš tiesų rafinavimas aliejui nepriduoda jokių nuodų, tai jau neva yra blogai. Realiai tikrai nėra tokių mokslo tyrimų, kurie įrodytų, kad palmių aliejus yra nuodingas. Tai tik mitas”.

Pasak mokslininkės, šis nuostabus aliejus visai nepelnytai koneveikiamas, priskiriant jam nebūtų savybių. Palmių riebalai išgaunami iš gvinėjinės alyvpalmės vaisiaus minkštimo, ir jie maistui Afrikos šalyse naudojami nuo neatmenamų laikų. Pas mus palmių aliejus ypač išpopuliarėjo prieš kelis dešimtmečius. 

Citata:

“Maždaug 8-ame dešimtmetyje prasidėjo vajus auginti alyvpalmes, dėl to, kad tie riebalai yra gana pigūs, jų daug išgaunama. Palygint su kitais, pvz., saulėgrąžų, rapsų, palmių aliejaus derliais, alyvpalmių derliai yra didžiausi, dėl to ir jų kaina mažiausia. Tuomet JAV spaudoje pasirodė kritinių straipsnių, neva alyvpalmių aliejus yra žalingas. Tačiau iš tikrųjų tai buvo užsakyti tyrimai, kurie vėliau buvo paneigti mokslo bendruomenės”.

Prasta nuomonė apie palmių riebalus susidarė dar ir todėl, kad jie hidrinami. Tačiau lygiai taip pat hidrinamas ir saulėgrąžų, ir rapsų aliejus, bet palmių, dėl mažos kainos – dažniausiai. O tai jau tikrai negerai, pripažįsta Skaidra. Pasiremdama įrodytais mokslo tyrimais, ji sako, kad per didelis hidrintų riebalų vartojimas iš tiesų gali sukelti nemenkus sveikatos sutrikimus, pakenkti širdžiai ir lemti antrojo laipsnio diabeto atsiradimą.

Citata:

“Hidrinti riebalai nėra alyvpalmių aliejus. Žmonės dažnai šiuos riebalus painioja, iš tikrųjų, alyvpalmių aliejus gali būti hidrintas, gali būti ir nehidrintas. Jeigu alyvpalmių aliejus arba riebalai yra hidrinti, taip etiketėje ir privalo būti parašyta.

Hidrinimas tai yra aliejaus kietinimas. Prijungiami vandenilio atomai ir aliejaus virsta riebalais. Jis yra patogus vartoti. Buvo vajus, kad gyvulinių riebalų reikia vartoti kuo mažiau, o hidrinti riebalai pagaminti iš augaliniu aliejų, esą yra puikus produktas.

Šiuo metu skaičiuojama, kad iš visų gaunamų dienos 2000 kalorijų, kad nekenktų sveikatai, hidrintų riebalų galima suvartoti 1 procentą, maždaug apie 2 gramus. Todėl reikia atidžiai skaityti visas pakuotes, ženklinimą ir galvoti, ką valgai. Hidrinti riebalai Lietuvoje nėra uždrausti, juos galima vartoti, tik reikia įvertinti jų keliamą riziką.

Kaip sakė Filomena Taunytė, mes, lietuviai, esam pratę atsipjauti juodos duonos, lašinių ir to mums norisi. Viduržemio jūros pakrančių gyventojai maitinasi kitaip, nes pas juos ir klimatas kitoks, jiems nereikia sėdėti kambary žiemą. Mes irgi ėmėm vartoti vien alyvuogių aliejų, nors turime tikrą Lietuvos auksą – linų sėmenų aliejų. Puikus produktas. Bet, pvz., nerafinuoto sėmenų aliejus galiojimas yra tik 6 savaitės, vėliau jis oksiduojasi, apkarsta, maistui ar kepimui jau netinka.

Todėl kiekviena šeimininkė virtuvėje turėtų naudoti dviejų tipų aliejaus arba riebalų. Nerafinuoti tinka apšlakstyti salotas, kiti, kurių kaitimo taškas aukštesnis, skirti kepti. Tai rapsų, saulėgrąžų, kokosų ir alyvpalmių aliejus”.

Mokslininkė prisipažįsta, kad labiausiai ją erzina diletantiškos kalbos ir rašiniai, skatinantys skandalus ir sėjantys paniką. Ji pataria atidžiai rinktis ne tik aliejų, bet ir informacijos šaltinius, kuriuose aptariami maisto produktai. “Nepasiduokite masinei vieno kurio nors madingo vajaus psichozei. Neretai bauginantys dalykai tėra tik išgalvoti mitai”, – pataria biochemijos mokslų daktarė ir mini keletą tipiškų pavyzdžių.

Citata:

“Sakoma, viskas iš miltelių. Taip, visas mūsų maistas yra iš miltelių. Jeigu mes jį džiovinsim ir sumalsim, jis bus iš miltelių. Gal prieš 15 ar daugiau metų, buvo toks baisėjimasis – uždegi sausainį ir jis dega. Kaip taip gali būti? Bet kaip sausainis gali nedegti, jeigu jis pagamintas iš organinių medžiagų? Tai yra produktas, kuriame yra riebalų, savaime aišku, kad jis degs. Tai elementarus chemijos, fizikos, net nekalbu apie biologiją, dalykų nesuvokimas, skatinantis mitus.

Kaip ir apie hidrintus riebalus. Kalbame apie augalinius hidrintus riebalus. Bet iš tikrųjų, yra ir toks natūralus produktas. Pvz., gyvūninės kilmės riebaluose natūraliai gali būti susidarę hidrintų riebalų. Tai gali būti atrajotojų riebalai, pvz., lajus, nedideli jo kiekiai būna pieno produktuose. O augalinės kilmės hidrinti riebalai yra tiesioginis žmogaus sukurtas produktas.

Nenoriu labai drąsiai teigti, bet manoma, kad būtent hidrinti gyvūninės kilmės riebalai nesukelia tokių didelių problemų kaip augalinės kilmės”.

Pasak mokslininkės, perskaičius etiketę, pirmiausia reikia žiūrėti, kurioje ingredientų sąrašo vietoje nurodyti hidrinti riebalai. Jei antroje ar trečioje eilutėj, tokį gaminį geriau dėti atgal į lentyną. O jei penktoje, šeštoje ar dar toliau, transriebalų tame produkte bus vos vos.

Citata:

“Viskas priklauso nuo vartotojo. Jeigu vartotojas pasakys, ne, šito produkto neperku, tai gamintojas ir negamins. Yra paklausa, yra pasiūla. Kaip sakau, maisto technologo darbas yra labai nedėkingas, gali sukurti labai gerą maisto produktą, kuris bus skanus, maistingas ir atrodys gerai, bet jei bus aukšta kaina, jo žmonės nepirks.

Juk maisto pramonės gamintojai tyčia nesako, pridėsim jums hidrintų riebalų arba tyčia pridėsim jums alyvpalmių. Yra ženklinimas, pirkėjas pamatė, kad yra hidrintų riebalų, lai nepirks, tuomet įmonė ir negamins.

Kaip mano močiutė sakydavo: pigią mėsą šunys ėda. Jeigu produktas yra pigus, būtinai pasižiūrėkit ženklinimą, iš ko jis padarytas. Ir viskas bus aišku”.

Tokie tad šios dienos reikalai apie riebalus ir aliejus. Kaip nuspręsit, taip ir valgysit. Svarbu žinoti, ką sako mokslo atstovai.

P.S.

Atsiprašau už korektūros klaidas, pasiteisinimas – svarus. Remontas, ne namai, neturiu savo gerojo kompiuterio, kuris raudonai pavingiuoja visus netikslumus.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s